Medea: ilk femme fatale

Güncellenmiş

Soprano Maria Agresta (Medea) ve tenor Enea Scala.Javier del RealEFE/Teatro Real
  • Sanat Teatro Real, Jaume Plensa ile şiirin ‘cennetini’ fethediyor

Efsanevi figür Medea Devrimci, hırsız ve kardeş katili gibi unvanlarla dolu, etten kemikten, hassas bir karaktere sahip bir kadın tarafından sağlam bir enerjiyle desteklenen geniş bir hasar geçmişi var; altın postun çalınmasının sevgilisi ve suç ortağı, üzerine bazı küçük burjuva boynuzları taktı. Ruh ya da büyücünün onun yerine sakladığı her şey, dehşetinin niteliğini en kötü hareketle, en mükemmel pençeyle, kendi çocuğunun yok edilmesiyle ortaya koymaya ihtiyaç duyar. İhanete uğrayan hain, çalınan hırsız, amacının intikam olduğunu garanti eder, ama bizi kandırmaz, rahatsız olmaz, kin, böylesine incelikli bir Kötülük ajanı için sebep olması gereken büyük harfle kötü bir açıklamadır ve bu yüzden o tanınmış uzmanlığıyla bunu yapmaktadır. Rakibini ortadan kaldırır ve kendisinde derin bir yara açar. sevdikleri çocuklarını öldürüyorlar. Femme fatale’nin yazgısı, Kötülüğün uygulayıcısı ve faili olma durumuna kaçınılmaz bir şekilde boyun eğmesinde yatmaktadır: Kökeni aşk tutkusu gibi görünen ve saf dehşete dönüşebilen kötülük.

operası Kerubini Aynı zamanda hem hareket eden hem de korkutan, aynı zamanda kurbanları olan düşmanlarının kısa çevresi tarafından çevrelenmiş, acı çeken bir kadının sesiyle efsanevi figürün tartışmasına odaklanıyor. Efsanenin trajediyle hiçbir ilgisi yoktur ve Medea’nın varlığını yeni alanlara ve maceralara genişletir. Müzik kendi yaratığını yargılamaz ama katarsis gerektirir ve canavarın ölmesi gerekir. Paco Azorin Hikayeyi güçlü bir esneklikle anlatıyor, sonucu anında ortaya çıkarıyor ve katilin cellat kolunu çoğaltıyor; bazı uyumsuzluklar da araya giriyor ( Baküs), ve çocukları dönüştürmeye yönelik yinelenen takıntı Jason ve Medea, öldürülmeden önce bir çift kafa karıştırıcı genç haydutun içinde.

Ivor Bolton partisyonun güzelliklerini eşdeğer bir esneklikle aktarıyor; şiirsel durgunluk anlarında arıtılmış (Medea ve Neris) ve dramatik öfkeleriyle daha fazla şeffaflık gerektiren prelüdlerde ve topluluk sahnelerinde biraz ani.

Maria Agesta Tehdit etmekten çok acı veren (Medea) genel olarak ikna edicidir, ancak sonuçta bu kadar hassas bir kadının çocuklarını öldüreceğine inanmıyoruz. Jason (Enea Scala) Belki de oyuncu kadrosunun en zayıfı, bencilliğini güçlü bir şekilde savunamayan kişi. Neris (Nancy Fabiola Herrera) O, taptığı metresinin muhteşem bir hizmetkarıdır, her zaman onun suç ortağı olmayı reddeder. Jongmin Park’ın iyi söylenen Creon’u belki de asil bir duruştan yoksundur. Sara Blanch (Dircé) başından beri zehirli şal yüzünden ölmesine üzülmemizi sağlıyor. Koro kusursuz.

MADRİD, 19.09.2023 - Kral Felipe VI (solda) ve Letizia (sağda), Madrid'deki Teatro Real'de sezon başlangıcına şu galayla başkanlık ediyor: "Medea" Luigi Cherubini tarafından.  EFE/Kiko Huesca HAVUZU
Krallar operanın galasına başkanlık etti.Kiko HuescaEFE

Başkanlığını üstlendiği etkinlik Majesteleri Krallar, Belki önceden denilebilecek bir beğeniyle karşılandı, sonunda onaylandı. Bu, çok az temsil edilen birinci sınıf bir çalışmadır ve belki de diğer başlıklardan daha çok, çeşitli versiyonlarının tam olarak ortaya çıkarmadığı bir karanlığı gizleyen bir figürün büyüklüğünü ve dehşetini aktarabilecek özel bir yorumlayıcıya ihtiyaç duyar. Büyücü Medea efsanesine başka bir büyücünün efsanesi eklendi. Maria Callas. Yüce diva, Teatro Real tarafından şiddetle tavsiye edilen bir performansla hatırlanıyor (karşılaştırma yok). Sezona çok çekici bir başlangıç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir