Şiddetli dolu ve şimşek fırtınaları Valensiya Topluluğu’nda ciddi olaylara neden oluyor

Güncellenmiş

Çapı 2 santimetreyi aşan dolunun eşlik ettiği fırtına, ağaçların devrilmesine, metro kesintilerine ya da yüzlerce hektar üzüm bağının yok olmasına neden oldu.

  • Meteorolog Aemet, bu hafta Yarımada’ya yeni bir DANA’nın gelişiyle ilgili uyarıda bulunuyor

Devlet Meteoroloji Ajansı (Aemet) bu Pazar öğleden sonra şunu söyledi: turuncu seviye Metrovalencia’da ağaçların düşmesi ve kesintiler gibi olaylara neden olan dolu (2 santimetreden fazla) ile birlikte gelen fırtınalar nedeniyle Castellón’un güney kıyısında ve Valensiya eyaletinin kuzeyinde alarm verildi.

Saat 17.00 civarında Plana de Utiel-Requena’nın güneyinde kuvvetli veya çok şiddetli fırtınalar kaydedildi ve bunlara dolu da eşlik etti. Valensiya Çiftçiler Birliği tarafından yayınlanan bir videoda, bölgedeki üzüm bağlarının birkaç santimetre çapındaki doluyla nasıl tamamen kaplandığını görebilirsiniz. “Yüzlerce hektar üzüm bağı hasattan önce yok oldu” diyorlar.

Ayrıca var Camp de Tria üzerinde güçlü bir fırtına, Kuzeydoğuya, Calderona’ya ve Marines, Olocau ve Gtova bölgesine doğru ilerleyen “Llria ve Benissan bölgesinde çok sayıda yıldırım düşmesi ve büyük hareketlilik” ile dolu ihtimali var. Valensiya eyaleti sınırındaki Villatoya’da (Albacete) da yarım saat gibi kısa bir sürede 29,0 l/m2 şiddetini geride bırakan güçlü bir dolu yağışı yaşandı.

Yağışlara gelince, Villatoya gibi belediyelerde sadece dört saatte metrekare başına 46,4 litre, Villamarxant’ta 31,4, Serra’da 27,6 veya Pedralba’da 22,6 litre birikti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir