Ukrayna insansız hava araçları Rostov’daki Rus karargâhını bombaladı

Güncellenmiş

İnsansız uçaklar savaşın yürütüldüğü binayı vururken Rusya, Moskova’nın hava savunmasından sorumlu generali gözaltına aldı.

Rostov’da Ukrayna’nın insansız hava aracı saldırısında binalar hasar gördü.AFP
  • Ukrayna Savaşı Evrensel asker: Bütün ordular aynı üniformada
  • Avrupa’da savaş Ukrayna ‘aşılamaz’ Surovikin hattını ihlal ediyor

Dün gece Ukrayna, Rostov’da bulunan Güney Askeri Bölge karargâhını vurarak Rusya topraklarına yönelik saldırılarını genişletti. savaşın yönetildiği yer. Batılı istihbarat, büyük kararların bizzat Kremlin’den otokrat Vladimir Putin tarafından verildiğini garanti etse de, bu emirler Rostov’da yönetiliyor. Kurbanların sayısı bilinmiyor ancak saldırı sırasında hayatını kaybedenler vardı. Rus ordusunun üst düzey komutanları.

Wagner isyanı sırasında meşhur olan bir binaya iki drone çarptı. Aslında bu, Evgeny Prigozhin’in Moskova yolunda attığı ilk adımdı. Paralı askerlere ait tanklar kışlayı kuşattı ve garnizonu tek kurşun bile atmadan teslim oldu. Geceleri binanın üzerinde bir ateş dilinin yükseldiği görülen güçlü bombardıman, bir videoda kaydedildi.

Rostov bölgesinin Ukrayna ile sınırı olduğu dikkate alındığında Ukrayna dronlarının menzilindeRus ordusunun üst düzey subaylarının görev yaptığı bu askeri tesiste, rejimin yönetici seçkinlerinin yaşadığı Moskova mahalleleriyle aynı seviyede, adına layık bir uçaksavar sisteminin bulunmaması dikkat çekicidir. Putin’in kendisi de dahilSavunma Bakanlığı’nda olduğu gibi, devasa üslere ve hatta binalara monte edilmiş birkaç Pantsir uçaksavar sistemi ile çevrilidir.

S'li araba
Rostov’da saldırıya uğrayan binanın üzerinde Rus ordusunun sembollerinin bulunduğu araba.OLGA MALTSEVAAFP

Ukrayna’nın drone bombalamaları sıradan hale geldi. Rostov’a yapılan saldırı, Bryansk ve Moskova’nın da dahil olduğu çok daha büyük bir baskının parçası. Aslında Kiev’in kolu o kadar büyüdü ki O Zaten 800 kilometreye ulaşabiliyor kendi sınırından. Pskov veya Engels’te olduğu gibi, kendi havaalanlarında bulunan birçok stratejik bombalama istasyonunun yok edilmesiyle karşı karşıya kalan Ruslar, gövdeye lastik lastikler koyun sanki bu kauçuk tabakası onları yok olmaktan koruyacakmış gibi.

Giderek daha güçlü

Ukrayna, insansız hava araçlarının yanı sıra komandolarının da gelişmesi sayesinde savaşı sınırlarının ötesine taşımayı başarıyor. Bazı durumlarda, dronları şunları yapabilir: Rusya’nın yüzlerce kilometrelik gökyüzünü vurulmadan seyahat edin üslere, askeri şirketlere veya havaalanlarına saldırmak. Moskova rejimi için daha da rahatsız edici olan diğer durumlarda, Kremlin sarayını vuran iki insansız hava aracı, özerklik eksikliği nedeniyle uzun mesafeler kat etme kapasitesi olmayan cihazlar gibi Rusya topraklarından fırlatılıyor.

Öyle bir kaygı var ki, Putin’in tasfiyeleri Rus generalliğinin en üst kademesine ulaştı. Moskova bölgesinin hava savunmasından sorumlu general Konstantin Ogienko, Yolsuzluk iddiasıyla dün tutuklandı. Ukrayna istihbaratının başı General Kirilo Budanov, Rusya’ya yönelik saldırıların giderek “derinleşeceği” güvencesini verdi. Şimdi ise 1.000 kilometreden fazla menzili aşabilen bir drone sunmayı umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir