Yakalanan 100.000 milyon güneşten daha parlak bir patlama

Güncellenmiş

Uzak bir galakside Güneş’inkine benzer bir parlaklık patlaması tespit edildi. Olası nedenler arasında bir yıldızın kara deliğin üzerine düşmesi de düşünülüyor.

AT2022aedm’nin yeniden yaratılmasıBU C. Carreau
  • Astronomi Venüs şafak vakti geri dönüyor, Satürn dolunayla kavuşum yapıyor
  • Astronomi Dünyanın en büyüğü olan Çin FAST radyo teleskopunun bakımı robotlar tarafından gerçekleştirilecek

Astronom Rafael Bachiller Bu dizide bize Kozmos’un en muhteşem olaylarını açıklıyor. Evrenle ilgili heyecan verici araştırma konuları, astronomik maceralar ve bilimsel haberler derinlemesine analiz ediliyor.

Uzak bir galakside, bir son derece yüksek parlaklık patlaması: İki hafta içinde Güneş’in tüm yaşamı boyunca yaydığı enerji kadar enerji yaydı. Kökeni belirsiz ama buna bir yıldızın kara deliğin üzerine düşmesi neden olmuş olabilir.

Gökyüzünü trollemek

ATLAS ağı, ikisi Hawaii’de, biri Şili’de ve diğeri Güney Afrika’da bulunan, 50 cm çapında aynalara sahip dört robotik teleskoptan oluşuyor. Ayrıca Teide Gözlemevi’nde (Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü) inşa edilmekte olan beşinci teleskop, yakında bu ağın kapasitesini genişletecek.

Bu tür teleskopların görevi, aniden ortaya çıkabilecek gök olaylarını aramak için her gece gökyüzünü taramaktır. Örneğin Dünya’ya yaklaşan asteroitler, kuyruklu yıldızlar, süpernova patlamaları ve gökyüzünün belirli bir noktasında hızlı parlaklık oluşturan her türlü patlama. Bu fenomenlerden birinin keşfi üzerine ağ hemen bir mesaj verir. Uluslararası Astronomi Birliği’ni uyardı böylece dünyanın her yerinden gökbilimciler bu olguyu daha güçlü teleskoplarla ve daha ayrıntılı olarak incelemeye devam edebilirler.

Süper parlak

30 Aralık 2022’de ATLAS, neyin keşfedildiğine dair bir uyarı yayınladı. Bir süpernova gibi görünüyordu AT2022aedm olarak vaftiz edildi. Ağ her yıl buna benzer yüzlerce patlama tespit ediyor ancak bu özellikle parlak görünüyordu. Hemen hemen diğer büyük teleskoplarda gözlem yapan gökbilimciler bu parlak noktadan veri almaya başladı. Kısa süre sonra bu olayın yaklaşık iki milyar ışıkyılı uzaklıkta, çok uzak bir eliptik galakside meydana geldiği sonucuna varıldı.

Bu muazzam mesafe dikkate alındığında, ortaya çıktı ki Patlamanın içsel parlaklığı muazzamdıortalama bir süpernovanınkinden yüz kat daha büyüktür.

Belfast Üniversitesi’nden Matt Nicholl, patlamadan bu yana çeşitli teleskoplar (özellikle ESO’nun Şili’deki NTT’si) kullanarak kapsamlı izleme yürüten bir gruba liderlik etti. Ayrıca son derece şaşırtıcı olan şey, patlamanın parlaklığının Çok daha hızlı soluyordu süpernovadan daha. Yalnızca iki hafta içinde parlaklığı orijinalinin yalnızca %1’i kadar oldu ve birkaç hafta içinde de tamamen soldu. Ama o haftalarda Patlama Güneş’in yaydığı enerji kadar enerji yaymıştı yaklaşık 10 milyar yıl süren tüm yaşamları boyunca.

Bu bir süpernova değil

Ekteki şekil patlamanın günlere göre ışık eğrisini göstermektedir. Siyah noktalar AT2022aedm’nin parlaklık ölçümlerini temsil eder. Astronomik büyüklüğün parlaklığın logaritmik ve ters bir ölçüsü olduğunu hatırlayalım: daha büyük bir büyüklük (daha az negatif) daha düşük bir parlaklığı temsil eder. Karşılaştırma amacıyla diğer patlamaların ışık eğrileri gösterilmektedir. Örneğin, SN2018bgv süpernovasındaki pembe noktalar onun çok daha yavaş bozunduğunu gösteriyor. Ancak AT2018cow patlamasının AT2022aedm ile benzer davranışa sahip olduğu görülüyor.

AT2022aedm ışık eğrisi
AT2022aedm ışık eğrisiApJLett/Nicholl ve ark.

Bu ışık eğrisinin özelliklerini ayrıntılı olarak inceleyen Nicholl ve çalışma arkadaşları, bu olgunun bilinen türden bir süpernova olamayacağı sonucuna vardılar. Evrende gözlenen en enerjik olayları düşündüğümüzde aklımız hemen Kara delikler ve bu gökbilimci ekibi de bu yönde düşünmeye başladı.

Spagettileştirme

Bir yıldız bir kara deliğin yakınından geçtiğinde, nesnenin devasa kütleçekim alanı yoğun gelgit kuvvetleri üretir. yıldızı uzatıyorlar telafisi mümkün olmayan bir şekilde yutulmadan önce muazzam bir şekilde. Spagettizasyon olarak bildiğimiz şey budur. Nicholl ve çalışma arkadaşları AT2022aedm patlamasının bu tarz bir sürecin sonucu olduğunu öne sürüyorlar.

Spagetti
Spagettileştirme (resim)BT/M. Kornmesser

Patlama bir galaksinin çevresinde (merkezdeki kara delikten uzakta) meydana geldiğinden, bu spagettileşmenin süper kütleli bir kara delikten (galaksinin merkezindeki gibi) kaynaklanmadığı, büyük olasılıkla ile yıldız kütleli bir nesne. Kütlesi 10 ila 100 güneş kütlesi arasında olan bir kara delik, çevresinden geçen büyük bir yıldızı yok etme kapasitesine sahip olacak.

Ancak bu fenomenin göz ardı edilmesi mümkün değildir. bir kara delik tarafından tetiklenmiş olurdu Orta kütleli (100 ila birkaç bin güneş kütlesi arasında), galaksilerin çekirdeklerinin dışında bulunabilen çok az bilinen nesneler, örneğin: küresel kümelerin merkezlerinde (benzer yaştaki büyük yıldız sürüleri).

Her ne olursa olsun, AT2022aedm bize içinde yaşadığımızı hatırlatan yeni bir tür olguyu temsil ediyor. harikalarla dolu bir evren ve ilk bakışta göründüğünün aksine gökkubbenin hiçbir şekilde değişmez olmadığı.

Nicholl ve işbirlikçilerinin yazdığı makale AT 2022aedm ve Eliptik Galaksilerdeki Yeni Bir Parlak, Hızlı Soğuyan Geçici Dalga Sınıfı Birkaç gün önce yayınlandı Astrofizik Günlük Mektupları.

Rafael Bachiller direktörüdür Ulusal Astronomi Gözlemevi (National Geographic Institute) ve akademisyen İspanya Kraliyet Doktorlar Akademisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir